13 Ocak 2017 Cuma

anneysen bilmelisin ki...Nefes dünyaya geldiğinde hastanedeki o sakinliğini görünce  "anaaam yapacak pek bişey yokmuş bee geldi bak uyuyo yazıkk, büyütmüşler bence bu bebek meselesini yauuu😏" diye düşünmüş, çok kolay bence yaa diye içimden söylemiştim.. Ancak eve geldikten sonra bir kaos başladı ki hala devam ediyor😞 Hele eğer herşeyi tam yapma arzusundaysanız ve çevrenizdekiler bişeyleri hatırlamıyorsa işler iyice zorlaşıyor ve survivor başlıyor..

İşte o anlarda hep ama hep şunu arzuladım "Biri tüm önemli şeyleri not almış olsaydı keşke, yada ana hatlarıyla hızlıca bilgi veren bir ansiklopedi olaydı nolurdu!" 
Eveett kabul annelik bir içgüdü ve doğa sana ne yapman gerektiğini söylüyor, ancak ne biz ilkçağdaki o doğal insanlar gibi yaşıyoruz, ne de modern çağda bebeklerimiz adına yararlı bişey kalmış olsun.. Bu yüzden öğrenecek çok şey var.. Bu yüzden annelik neredeyse mesleğe dönmek üzere.. Çünkü artık görüldüğü ve tecrübe edildiği üzre, bu kristal çağda çocuk büyütmek bir sanat ...

Şimdi "ana hatlarıyla bilinmesi gerekenleri" sizlere kendimce  sıralamadan önce evde bulunması gerekenleri yazıyorum:
 Ateş ölçer Braun kulaktan ölçeni tercih edebilirsiniz bu en önemli aletiniz olacak. 
Serum fizyolojik bulundurun çünkü içerden dışarıya çıktığı için alışma sürecinde burnu akacak yada tıkanacak.
Nursey Harves yada Bio Gaia gaz damlası bulundurun. Gaza iyi geliyor ama asla komple geçirmiyor zaten geçirseydi piyasada tek ilaç olurdu arkadaşlar.. Gaz ilaçları anne babalar üzülmesin diye bebekleri yatıştıran sakinleştiricilerdir unutmayın.. Ben çok az kullandım.
Modern kundak alın çünkü bebeğin güvende hissetmesi ve üşümemesi için sarmalanmaya ihtiyacı oluyor.
Lansinoh pompa bulundurun çünkü zaman zaman emmeyi reddediyorlar özellikle 4. aydaki atakta ..
Sebamed pişik önleyici ve Sudocrem pişik kremi en etkilileri.
Tırnaklarını kesmeyin tırnak makasının arkasıyla törpüleyin Allah muhafaza ben keserken kanattım 1 saat ağladım kesecekseniz uyudugunda güneş alan bi yere geçin orada kesin ..
Kulaklarının içini  Mustela yada La Posay yada bildiğiniz bir nemlendirici ile hafifçe silin çok bastırmayın.

Şimdi ana hatları ile bilmeniz gerekenler: 


1-Hastane çantasına 2 hastane çıkışı,1 ince 1 kalın battaniye, 2 gecelik,taç toka makyaj malzemesi, anne için çıkarken giyilecek kıyafet, hasta pedi yada normal ped, iç çamaşırı yeterli.. (ben neler götürdüm neler çadır gibi gezdik hastanede :) bebeğin bezini hastane veriyor, pişik kremi zaten o kadar minikken süremiyorsunuz,fazla kıyafet değiştiremiyor,sizde değiştiremiyorsunuz )

2- Eve geldikten sonra ilk 15 gün sarılık riski var. Bunun için bebeği genellikle güneş gören bir yerde tutun çünkü d vitamini güneş ışınlarında çok yoğun ve 2-3 saatte bir hiç vakit sektirmeden emzirin. 

3- İlk zamanlar 3 saatte bir emzirmeden mütevellit sizde bulunan vitaminlerle onun bağışıklık sistemi güçlendiği ve sizde azaldığı için kemik ağzılarını olabilir, d vitamini takviyesi alırsanız ve iyi beslenmeye çalışırsanız! kurtarabilirsiniz.

4-3 ay boyunca çok duygusal olacaksınız, "ben bundan sonra ağlayacağım demekki annelik böyleymiş" diye düşünüyordum. O duygusal manyamışlık geçiyor kalıcı sanıpta o fikre sarmayın :)

5-Etraftan kurmaya çalıştığınız düzeninize yardım edenlere deliliği bi kenara bırakıp fırsat verin..Sizi anlamayanlara kendinizi anlatmaya çalışmayın. Siz lohusasınız..

6- Bebeğinizi yıkarken odanını kapısını kapatın,her eşyası yanınızda olsun, müzik açın, çok rahat hissedin, onun annesi benim elbette başarabilirim diyin ve başlayın.. Kulaklarına ve burnuna dikkat edin. Su sıcak suyun hafif ılamış hali olsun, sıcaklığı dirseğinizle ölçün. Banyodan sonra mutlaka boyun aralarını ve boğumlarını kremleyin çünkü mantar riski oluşturabiliyor. Ayalarına zeytinyağı ile masaj yapın, gaz konusuna iyi gelecektir. Yazın her gün, kışın 2-3 günde bir sıcak bir odada yada duşta yıkayabilirsiniz.

7-Hergün aynı saatte yatırın/uyutun. Bunu yapabildiğiniz zaman müsaitliğinizi biliyor ve hayattan geri kalmıyorsunuz.

8- Bebeği gece yatak odasında ancak gündüz güneş gören yerde uyutun ki gece ve gündüzü ayırt etsin.

9- Bebek 3. ayda birden bire atak yaşayacak genelde aşı sonrasına denk geliyor huyu değişmedi korkmayın. (ve dönem dönem böyle huysuzlaşıp farklı davranacak)

10- Bebek doğdugu günden itibaren o anlamasa da siz onunla hep konuşun ve ona hep gülümseyin. İlk öğreneceği şey gözlerinizin içine bakarak iletişim kurmak ve gülmek olmalı..

11- Bebeğinize 6. aya kadar eğer emiyorsa su vermeyin. Anne sütünün %88 i sudur. Ve siz yine de su verirseniz, enfeksiyon kapabilir yada midesi su dolduğu için emmeyerek o günlük sütten alması gereken o gerekli vitaminleri almaz.

12- Ek gıda için doktorunuza danışınız ama ne olursa olsun alerji riskinden ötürü kabak havuç elma armut patates ilk sıralarda olsun..

13-Hophop ve yürüteç kullanmayın. 1 yaşa kadar gelişim devam ettiği için yanlış konumlanma oluyor. (ben hophop kullandım ve pişmanım)

14-Sabırlı olun Nefes alın kendiniz için bişeyler yapın.

15-Bebeğiniz kız ise toka takıyorsanız bi süre sonra saçı dinlendirin lokal kelliğe yol açıyor.

16- Her bebek yürümüyor her bebekte emeklemiyor. Sizin bebeğiniz size ve genlerine özel..

17-Onun başka bebeklerle iletişim kurması için ortam sağlayın.

18- Hastalandığındaki ateşi siz ateş ölçerden daha iyi anlarsınız özellikle ensesinin sıcaklığı ele veriyor öyle bir anda panik yapmayın, ateşini ölçün 37.5 sa hafif ateştir üstüyse doktora gitmeyi düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda ince giydirin ateşin düştüğünü göreceksiniz. Düşmüyorsa, eklem yerlerine ıslak bez ile kompres yapın. Sirke ateşi arttırır, saf su olsun. Özellikle şah damarının olduğu alın bölgesine ılık sulu bezi koyun ki oradan gelen kan sıcak değil soğuk gelsin.

19- İyi bir doktor bulun ve hep onunla devam edin. Tecrübe edenlerle görüşün. İyi teşhis koyup koymadığını öğrenin. (9. aydayız henüz buldum )

20-Mutlu bir bebek istiyorsanız onu okuyun. Amaan bebek zaten demeyin onlar size herşeyi anlatıyorlar.

21- Soğuk havadan korkmayın ama kalabalık ortamlardan tırım tırım kaçın. Hemen kapıyorlar.

22- Dışarıya çıkarken kilotlu çorap yerine taytta iyi tutuyor aklınızda bulunsun.

23- İnsanoğlunun en hızlı gelişim süreci 0-3 yaş arasıdır. Çok kıyafet almayın hep giyemedikleri kalıyor. Ancak çok zıbınınız olsun.

24- Ayaklarını ve sırtını iyi tutun. Terletmeme gayeniz hep olsun.

25- Ana kucağını mutfakta iş yaparken 6. aya kadar onuda içine koyarak gerçekleştirebilirsiniz. 

26- Kendinizi bi kahve yapın ve herseyi unutup için.. :)

27- Stres yapmayın herşey düzelecek..

28- Aklıma gelmeyenleri sorun cevaplarım. 

Bunları ben tek başıma acı ceke ceke öğrendim. Bir gün Nefes bebek büyütürken soracak ve ona hatırlamadığımı söyleyip üzüleceğini yada belki o an  yanında olamayacağımı düşündüm. İlerde o da okusun sizde okuyun diye yazdım.. Annelik paylaşmaya değer...

Sevgiler
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder